ČITANJE JE ZAKON!

Utorak – Gradska knjižnica – praznik knjige i čitanja!

Ovo su osnovne informacije o Natjecanju u čitanju naglas koje je i ove godine (peti put zaredom) za našu gradsku razinu organizirala Gradska knjižnica Sveti Ivan Zelina. Osim naše škole uključila se i Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline.

Laura Majcug i Leon Matija Horvatin

Začetnik i organizator nacionalnog natjecanja je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac iz Siska, a ciljevi su natjecanja:

• poticanje i popularizacija knjige, čitanja i čitanja naglas
  • razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena
  • unaprjeđenje čitalačkih sposobnosti učenika
  • naglašavanje čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja
  • poticanje usmenog izražavanja
  • razvijanje motivacijskih sposobnosti.

Maja Banovec i Jelena Sophie Flikač

Kategorije su natjecanja:

- mlađa kategorija: za učenike 3., 4. i 5. razreda,

- starija kategorija: za učenike 6., 7. i 8. razreda.

Franco Beljo i Sara Marković

Natjecatelji predstavljaju knjigu po vlastitom izboru (uz preporuku učitelja mentora, školskog i/ili dječjeg knjižničara). U obzir dolaze isključivo prozna djela hrvatske i strane književnosti, objavljena na hrvatskom jeziku i primjerena uzrastu natjecatelja.

Marko Jakubec i natjecateljska atmosfera

Predstavljanje djela traje najviše 5 minuta. U prve 2 minute natjecatelj treba usmeno obrazložiti svoj odabir (zašto je odabrao baš tu knjigu) na što inovativniji i kreativniji način bez korištenja ikakvih tehnoloških pomagala. Ostale 3 minute predviđene su za izražajno čitanje naglas.

Matej Špehar i Ema Žilavec

Kriteriji su ocjenjivanja:

• kreativnost uvodnog dijela
  • jasnoća i razgovijetnost
  • izražajnost u nastupu
  • primjerenost teksta uzrastu
  • sveukupni dojam

Martina Vrščak i Viktorija Ožeg

U mlađoj se kategoriji natjecalo osmero učenika, sedmero iz naše škole. Svi su bili apsolutno izvrsni, uživljeni u svoje knjige i likove! Čitao se Harry Potter, Paulina P., Bum Tomica, 5 prijatelja, Bljakburger, Kaktus bajke, Petar Pan, Tini!

Antonija Zerec i Laura Horvatin

Prosudbena je komisija (u sastavu Valentina Strelar-Dananić, Maja Valjak i Robert Svornik) imala težak zadatak i na kraju odlučila: pobijedio je Tin Neubauer iz donjozelinske škole, a je naša Maja Banovec bila druga te Marko Jakubec treći! Od srca čestitamo svima!

Maja, Maja i Marko te prosudbena komisija

U starijoj se kategoriji natjecalo 11 učenika, osmero iz naše škole. Predlošci za čitanje odlični: opet Bum Tomica i Harry, Divlji konj, Koraljna ogrlica, Imaš fejs?, Hej, ne želim odrasti!, Smisao života jednog psa, U potrazi za Alaskom... Svi opet pripremljeni, sjajni, uživali u svojim knjigama! Prosudbena je komisija odlučila da je ovog puta najstariji i najiskusniji bio i najbolji. Pobijedio je Matej Špehar, druga je bila Hermiona Laura Horvatin, a treća Martina Vrščak. Čestitke od srca!!!

Lara Žilavec i Lora Batur

Matej i školska knjižničarka se spremaju na županijsku razinu natjecanja koja će se održati 8. studenoga u Zagrebu, u prostorijama Odjela za djecu i mlade Knjižnica grada Zagreba. Držite Mateju fige da našu školu predstavlja i na nacionalnom natjecanju u Sisku!

Laura, Matej i Martina

fotografije i tekst Maja Hunjadi Barišić

A kako je bilo samim sudionicima natjecanja napisala je čitačica/mala novinarka Ema Žilavec iz 7.a.

Došli smo u knjižnicu. Djelatnici knjižnice su nas lijepo ugostili i nedugo nakon toga započelo je natjecanje. Iz naše škole bilo je osam učenika, iz donjozelinske troje (starija kategorija). Svi smo imali tremu, što se vidjelo po našim licima, a kod nekih i po postupcima. Dobro nam je krenulo. Počeli smo od najstarijih koji su prošlih godina već bili na ovom natjecanju. Suci ili takozvana prosudbena komisija izgledali su ozbiljno, ali sam sigurna da je to bilo samo da nas malo prestraše. Većinom smo svi imali neke smiješne ulomke koje smo čitali. Ali neki nisu. Neki su čitali i tužne ulomke, recimo Antonija i Matej. Završilo je natjecanje i svi smo bilo pod dojmom. Osjećali smo olakšanje jer je natjecanje završilo i jedva smo čekali rezultate. Treće je mjesto osvojila Martina Vrščak. Bila je jako sretna i oduševljena. Drugo mjesto je „pokupila“ Laura Horvatin, koja je također bila oduševljena. A prvo je mjesto osvojio Matej Špehar! On je skočio skoro do plafona od sreće. Čestitamo pobjednicima i svima koji su sudjelovali!

Ema Žilavec, 7.a

"

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 25. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »