PUTUJUĆI SEDMI KONTINENT U ZELINI

U školskoj 2017./2018. godini Osnovna škola Dragutina Domjanića po prvi se puta uključila u program Sedmi kontinent.

Sedmi kontinent je filmski program udruge Djeca susreću umjetnost čija je glavna zadaća razvijati filmsku pismenost kod djece i odgoj osviještenih mladih gledatelja koji kritički promišljaju odgledane filmove i argumentirano o njima raspravljaju.

Filmski program Sedmi kontinent uključuje filmove koji su prilagođeni različitim dobnim skupinama u rasponu od 1. do 8. razreda. Program uključuje naslove iz suvremene europske produkcije za djecu i mlade, ali i nezaboravne klasike te nezaobilazna djela svjetske kinematografije za djecu i mlade iz svih dijelova svijeta –  Francuske, Belgije, SAD-a, Njemačke, Nizozemske, Norveške, Latvije i Hrvatske, ali i iz Rusije i Irana.

Našu su učenici 1. i 2. razreda gledali film Ernest i Celestina, učenici 3. i 4. razreda film Djeca raja, 5. i 6. razreda Mama, volim te, a učenici 7. i 8 razreda film Ovisnik o internetu.

Za filmsko-obrazovnu atmosferu pobrinuli su se se snimateljica Bojana Burnac i Dinka Radonić, redatelj Nebojša Slijepčević i filmska kritičarka Višnja Vukašinović pod moderatorskom palicom filmskog kritičara Nina Kovačića i Ivana Pavlovića, prof. hrvatskoga jezika.

Učenici su prije gledanja filma razgovarali s filmskim kritičarem, a nakon odgledanog filma s gostima filmašima.

Ernest i Celestina

Mišica Celestina živi u sirotištu koje se nalazi pod zemljom, tamo gdje žive svi glodavci čiji su glavni adut — zubi. Kako bi prikupljali mliječne zube medvjedića, mladi miševi noću idu u svijet u kojemu iznad zemlje žive njihovi prirodni neprijatelji, medvjedi. U Celestininu svijetu, kad odrastu, miševi postaju zubari. Ona pak žarko želi crtati i slikati. Celestina završi zarobljena u kanti za smeće, u kojoj je idućega jutra otkrije siromašni i izgladnjeli umjetnik, medvjed Ernest. On je namjerava pojesti, točno kao što to tvrdi mišica koja čuva mlade miševe u sirotištu, no Celestina ga, sigurna da medvjedi nisu sasvim loši i zli, uvjeri da je pusti. I tu počinje neobično prijateljstvo koje će preokrenuti cijeli njihov svijet.

Djeca raja

Ali je po povratku od postolara izgubio cipele mlađe sestre Zahre. Bojeći se kazne i istodobno znajući da roditelji nemaju novca za nove cipele, djeca prešute nesretan događaj. Našavši se tako u nezavidnoj situaciji odluče da će dijeliti Alijeve cipele dok ne sakupe novac za nove. Plan je da Zahra nosi cipele ujutro u školu, a po povratku ih preda Aliju u popodnevnoj smjeni…

Mama, volim te

Svaki put kad njegova majka mora raditi prekovremeno, Raimond ostaje sam sa svojim problemima. Njegov strah od njenog razočarenja dovodi ga do nemogućih situacija. Ovo je portret emotivnog svijeta zatvorenog dječaka.

Ovisnik o internetu

Kina je prva država na svijetu koja je ovisnost o internetu proglasila kliničkim poremećajem. Nevjerojatno intiman film, Ovisnik o internetu, donosi prikaz rehabilitacijskog centra u Pekingu u kojem se kineski tinejdžeri reprogramiraju. Film govori o tri tinejdžera, njihovim roditeljima i zdravstvenim djelatnicima koji im žele pomoći da se riješe te navike. Ovisnik o internetu prikazuje mikrokozmos modernog kineskog života, proučava međugeneracijski pritisak i kritički sagledava jedan od simptoma takozvanog internetskog doba.

objavio: Martina Jug   datum: 7. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »