IZVANUČIONIČNA NASTAVA U ZAGREBU

Tijekom mjeseca travnja, točnije 12.4.2019. odrađena je izvanučionična nastava za učenike koji pohađaju dodatnu nastavu iz kemije, matematike ili su članovi fizikalne, biološke i prirodoslovne grupe.

Detaljno izvješće pročitajte u nastavku vijesti! smiley

U Tehničkom muzeju posjetili smo Kabinet Nikole Tesle gdje smo se na interesantan način upoznali sa životom i djelom ovog velikog znanstvenika. Kroz pokuse učenici su upoznali, npr. okretno magnetsko polje, Tesline visokofrekventne transformatore, bežični prijenos elektromagnetskih titraja, brod s daljinskim upravljanjem, model Tesline turbine i dr. Najhrabriji su i sudjelovali u pokusima.

Sl. Faradayev kavez

U prostoru Tehničkog muzeja održavao se i Festival znanosti na temu: SVIJET BOJA kojeg smo također, nakratko, posjetili. Ovdje je bilo malo kemije pa su neki od naših učenika aktivno sudjelovali u pokusima, nešto novoga naučili kao i primijenili već naučeno.

Sl. Kiseline, lužine i indikatori

Nakon Tehničkog muzeja uputili smo se u Prirodoslovni muzej gdje smo uživali u organizmima iz prošlosti (PALEONTOLOŠKI DIO).

Sl. Paleontološki dio

U MINERALOŠKO-PETROGRAFSKOM ODJELU upoznali smo „Stjenovit planet Zemlju“ koji prikazuje prvenstveno sistematiku stijena tj. tri glavne petrografske zbirke Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koje zastupaju tri glavne vrste stijena magmatske, sedimentne i metamorfne stijene. Osim sistematike stijena, ova izložbena cjelina sadrži i prikaz svemira i postanka planete Zemlje, a poseban dodatak su zbirke izvanzemaljske materije (meteorita), vezuvskih lava i speleotema (siga).

Ušli smo i u Carstvo minerala te vidjeli Zbirku dragog kamenja i Zbirku dragog opala koje su posebno privlačne zbog atraktivnosti i skupocjenosti primjeraka kao i Zbirka lepoglavskog ahata, jednog od rijetkih predstavnika dragog kamenja pronađenih na području Hrvatske.

Na kraju smo posjetili i ZOOLOŠKI ODJEL i upoznali se s Carstvom životinja od beskralježnjaka do kralježnjaka. Upoznali smo svijet riba, vidjeli zbirku ptica, sisavaca, kukaca i dr.

Bilo je to novo, lijepo iskustvo za naše učenike.

U pratnji učenicima bili su učitelji – voditelji gore navedenih grupa izvannastavnih aktivnosti i dodatne nastave: Marija Boban, Dijana Stubičar, Kosta Radanović i Nataša Hrbud-Puhelek.

Prilog pripremila: Nataša Hrbud-Puhelek

objavio: Marina Sever   datum: 9. 5. 2019.