2016-11-29 11:33:27

DAN PADA GRADA VUKOVARA

Na spomendanu 18. studenoga 2016. učenici osmaši i učiteljice iz povijesti: Mira Milek i Marija Ujlaki udružili su svoje znanje i sposobnosti. Napravili su projekt u čast 25.-oj godišnjici pada Vukovara koji se dogodio 18. studenoga 1991. i u čast 450.-oj obljetnici opsade Sigeta koja je trajala od 5. kolovoza do 7. rujna 1566. godine.

 

Pripreme su trajale svega tri tjedna. U projekt se uključilo dvadesetak učenika osmih razreda kojima se bliži gradivo o Domovinskom ratu u Hrvatskoj i nekoliko šestaša koji su bili zaduženi za dio projekta koji se odnosio na opsadu Sigeta. Svaki učenik imao je svoj dio zadatka. Učiteljice su podijelile uloge svim učenicima koji su spretno i u potpunosti preuzeli odgovornost za zadatak. Učenici osmih razreda preuzeli su uloge poginulih i živih heroja koji i danas osjećaju posljedice rata. Osmaši su samostalno istraživali o herojima koji su se borili i dali život za Hrvatsku, ali i o onima koji su posvetili svoj život pomaganju drugima, izvještavanju i onima koji su se trudili pokazati hrvatskom narodu i cijelom svijetu što su doživjeli tijekom Domovinskog rata. Šestaši su dobili za zadatak izlagati o Sigetu prije opsade, da približe tijek događaja za vrijeme opsade i opisati kako je Siget izgledao nakon opsade pa sve do današnjih dana. Djevojčice su uglavnom bile zadužene za taj dio, a dječaci za prezentaciju zakletve Nikole Šubića Zrinskog. Svakim radnim danom tijekom tjedna, održavale su se probe u polivalentnoj dvorani i ostalim učionicama. Učenici su svoje tekstove učili napamet, a učiteljice su ljepše oblikovale tekstove gdje je trebalo. Učenicima se posebno svidjelo to što su imali čast biti oni koji će svim učenicima svoje smjene prezentirati sve što su istražili i saznali o zadanim temama. Otpočetka je sve bilo dobro organizirano i svatko je već znao što radi i kada dolazi na red. Što se više bližioo petak, odnosno dan kada osmaši prezentiraju, bilo je sve napetije i uzbudljivije. Već se u zraku mogla osjetiti radna atomosfera, a škola i glavni školski pano bili su uređeni radovima i slikama, na svakom koraku moglo se primijetiti da škola obilježava posebno važne dane. Cijeli smo tjedan bili u ozračju prošlosti i mnogih važnih bitki povezanih uz prošlost Hrvatske. U petak 18. studenoga 2016. svi su učenici zaduženi za projekt bili oslobođeni nastave od 4. sata poslije velikoga odmora. Okupili su se u polivaletnoj dvorani gdje se trebala odvijati zadnja, ali najvažnija generalna proba. Dvorana je bila namještena za upotrebu učenicima koji prezentiraju svoje radove. Nakon uspješne probe, zvonilo je za šesti sat, petaši i šestaši napunili su dvoranu i pozorno slušali. Nakon uvoda, svi zaduženi učenici počeli su raditi punom parom i brinuli su se da je sve u redu. Drugi dio projekta je počeo kad su petaši i šestaši napustili dvoranu, a umjesto njih došli sedmaši i osmaši. Bilo je napetije jer su zaduženi osmaši morali prezentirati učenicima svojega uzrasti. U oba dijela projekta, zaduženi učenici su se iskazali u najboljem svjetlu, a prezentacije su bile izvrsne i atraktivne uz pratnju glazbe i videa koji učenike nisu ostavljali ravnodušnima. Za kraj smo svi zapjevali pjesmu "Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj".  

 

Učenici i učiteljice koji su sudjelovali u projektu dobili su mnoge pohvale učenika, učitelja i Ravnateljice. Učenici su iz dvorane izašli obogaćeni znanjem i novim informacijama za koje se vjeruje da će promjeniti sliku o svemu što se događalo i da će biti svjesni koliko je sve ovo bilo važno. Osmaši i osmašice su kao nagradu dobili odlične ocjene za zalaganje i znanje. 

Svi bismo trebali biti zahvalni herojima jer da nije bilo njih, mi danas ne bismo živjeli na tlu slobodne Hrvatske.

IZVJEŠTAJ NAPISALA: Mateja Faletar, 8.d


Osnovna škola Dragutina Domjanića Sveti Ivan Zelina