2014-03-05 07:29:41

MEĐUNARODNI DAN ŽENA, NINA ANĐELKOVIĆ, 5.b, voditeljica učiteljica Martina Jug

Međunarodni dan žena  (Dan žena) obilježava se 8. ožujka svake godine.Tog dana slave se ekonomska, politička i društvena dostignuća žena.

 

          Prvi Dan žena je obilježen 28. veljače 1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike.  Između ostalih važnih povijesnih događaja, njime se obilježava i požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine kada je poginulo preko 140 žena. Ideja za obilježavanjem međunarodnog dana žena pojavila se prvi put početkom 20. stoljeća u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uvjeta. Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. ožujka 1857. u New Yorku. Protesti 8. ožujka događali su se i slijedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Sljedeće godine je preko milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj obilježilo Međunarodni dan žena. Na početku prvog svjetskog rata žene širom Europe su 8. ožujka 1913. održale demonstracije za mir.

          Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Mongoliji i Tadžikistanu. Najčešće se obilježava cvijećem i poklonima. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

          Danas mnoge organizacije u svijetu, obilježavaju Međunarodni dan žena, a neke u kojima to još nije slučaj, nastoje se izboriti da postane državnim praznikom.

          Žene su puno pridonijele svijetu i zaslužuju imati svoj dan.

    

Članak napisala mlada novinarka Nina Anđelković, 5.b


Osnovna škola Dragutina Domjanića Sveti Ivan Zelina