U travnju smo obilježili Dan hrvatske knjige, Svjetski dan knjige i Noć knjige.
Uz Dan hrvatske knjige razgovarali smo o Marku Maruliću i početku autorskih knjiga u hrvatskoj književnosti. Učenici su razumjeli trenutak u kojemu je Marko Marulić napisao ep Judita te su povezali Povijest i Hrvatski jezik i donosili zaključke zašto je bilo važno napisati ep o udovici Juditi i koju je poruku poslao Marko Marulić ljudima svoga vremena: Nadmoćan neprijatelj nije jači od hrabrog duha jednoga naroda. Judita je sama spasila svoj narod od Holoferna. U svakom narodu ima pojedinaca koji imaju snagu pobijediti neprijatelja koji djeluje zastrašujuće.
Uz Noć knjige i Svjetski dan knjige razgovarali smo o čitanju. Učenici ne vole čitati. Rijetko čitaju u slobodno vrijeme, a lektire su im uglavnom dosadne. Ipak, svi se slažu da je čitanje važno, da razvija maštu i potiče ih da svijet iz knjige zamišljaju na svoj način, užive se u događaje i poistovjećuju s likovima u knjizi. Ističu da čitajući razvijaju vlastite stavove te događaje u knjizi procjenjuju kao dobre ili loše, odnose među likovima proživljavaju iz vlastite perspektive, a o problemima koje djelo prikazuje, razmišljaju.
Birajući između filma i knjige, radije odabiru film, ali ističu i da se ponekad razočaraju ako prvo pročitaju knjigu pa pogledaju film snimljen prema istoimenoj knjizi. Likovi i događaji koje zamišljaju tijekom čitanja, nisu isti kao oni prikazani u filmu.
Rezultat promišljanja o knjigama je pano koji su učenici izradili i snimljeni zapisi koji su objavljeni na Radio Zelini u emisiji Mali veliki svijet.








































