Novinarska grupa

PRVI DUGOMETRAŽNI CRTIĆ

Na današnji je dan, 21.12.1937. godine prvi puta prikazan dugometražni animirani film, bio je to Snjeguljica i sedam patuljaka. Slavni i hvaljeni američki animirani film iz 1937. producirao je Walt Disney. Radi se o ekranizaciji istoimene bajke braće Grim koja govori o mladoj Snjeguljici koja je pobjegla od zle maćehe i našla utočište kod sedam patuljaka. “Snjeguljica” je prvi dugometražni animirani film iz SAD-a te je, prilagođen inflaciji, 10. najkomercijalniji film 20. stoljeća.

Filmski plakat iz 1937.

Radnja:

Nekada davno u nekoj izmišljenoj zemlji živjela je mlada Snjeguljica u koju se zaljubio jedan princ. No ona je živjela u dvorcu svoje zle mačehe/kraljice kojoj je čarobno zrcalo jednog dana reklo da je Snjeguljica ljepša od nje. Kraljica je odmah postala ljubomorna i naredila svojem lovcu da ju odvede duboko u šumu i tamo ubije. No lovac nije imao srca ubiti nedužnu Snjeguljicu, nego ju je upozorio na zlu kraljicu i pustio da pobjegne duboko u šumu. Snjeguljica je trčala i trčala, sve dok nije naišla na jednu kuću u koju je ušla i zaspala od umora.

No, ta kuća pripada sedmorici patuljaka koji cijeli dan rade u obližnjem rudniku. Kada se oni te večeri vrate natrag i primijete da im je netko bio u kući, pomisle da se radi o čudovištu ili o lopovu. Ipak, kada upoznaju Snjeguljicu, priraste im k srcu i odluče zaštiti je od zle kraljice. Kraljica se preruši u staricu kako ju Snjeguljica ne bi prepoznala te joj pokloni otrovnu jabuku od koje ova umire. Tada se vrate patuljci i počnu proganjati kraljicu koja se popne na brdo i padne u provaliju kada je htjela baciti kamen na njih. Patuljci su sagradili stakleni lijes za Snjeguljicu, nemajući srca pokopati ju. Onda se jednog dana pojavio princ i poljubio Snjeguljicu – nakon čega je ona oživjela.

Nagrade:

• Osvojen Oscar (posebna nagrada za Walta Disneya) i jedna nominacija (najbolja glazba).
  • Osvojena Nagrada Udruge Filmskih Kritičara New Yorka (posebna nagrada za Walta Disneya).

Zanimljivosti

• 50-ak ideja za imena i osobnosti 7 patuljaka bilo je predloženo prije konačne odluke.
  • Uz to što je osvojio posebnu nagradu za Oscara, Walt Disney je ironično dobio i 7 malih kipova (jedan za svakog patuljka).
  • Princ je isprva trebao imati puno veću ulogu u filmu.
  • Sergej Eisenstein je izjavio da je ovo “najbolji film ikada snimljen”.
  • Prvi dugometražni animirani film iz SAD-a u povijesti kinematografije. Do tada su se animirani likovi smatrali nebitnima za filmsku industriju.

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 22. 12. 2010.

« Svibanj 2024 »