Novinarska grupa

Lady Gaga - pop senzacija 21. stoljeća

Život i uspon Lady Gage

Stefani Joanne Angelina Germanotta, poznatija po imenu Lady Gaga, zvijezda, pop ikona i uzor mnogim mladim ljudima rođena je 1986. godine. Joseph i Cynthia, roditelji svjetski poznate zvijezde, nisu mogli niti u snovima zamisliti da će njihova kći biti jedna od najpoznatijih svjetskih pjevačica.

Iako djeluje kao vrlo ekscentrična i razmažena, Lady Gaga je iznimno talentirana što pokazuje njezin rani  interes za glazbu. U četvrtoj godini života svirala je klavir, a u srednjoškolski danima provedenim u rimokatoličkoj školi odigrala je važne uloge u mjuziklima. Život učeničkog života opisivala je kao predan, studiozan, discipliniran i opasan čime se već u ranoj mladosti izdvojila od svojih vršnjaka koji su ju ismijavali i onemogućili joj da se uklopi u društvo.

Ljubav prema pjevanju, uporan rad i talent doveli su ju na umjetničku školu u New Yorku i to sa samo sedamnaet godina, što znači da je ostvarila pravo na prijevremeni upis kao jedna od dvadeset ljudi na svijetu. Inspiraciju za svoje pjesme nalazila je u religiji, politici, umjetnosti i društvenim problemima. Uvjerenje da odskače od svojih vršnjaka navelo ju je da napusti koledž i u potpunosti se posveti glazbi. Živjela je na rubu egzistencije, napustila obitelj i uselila se u najjeftiniji stan.

U devetnaestoj godini potpisala je ugovor s kućom Def Jam Recordings koja je prekinula suradnju s Gagom nakon samo tri mjeseca. Nakon toga, Red One je producirao za nju pjesmu Boys Boys Boys. Ime Lady Gaga dodijelio joj je producent Rob Fusari nazvavši ju tako u sms poruci. Njoj se svidjelo to ime i nikad ga više nije mijenjala.

U samo dvije godine, već 2007. Gaga je surađivala sa Lady Starlight koja joj je bila inspiracija za kasnije scenske spektakle. Vinceta Herberta Gaga smatra najzaslužnijim za njezin uspjeh. Godine 2008. seli se u Los Angeles kako bi završila album The fame koji je prodan u 20 milijuna primjeraka širom svijeta. Najpoznatiji singl, Just dance, popeo se na prvo mjesto top-liste u Americi, Engleskoj, Australiji, Kanadi, Norveškoj i Irskoj. Pjesma Poker face bila je još uspješnija od prethodne i zauzela je prvo mjesto top-lista u cijelom svijetu. Nagradom Grammy nagrađena je za najbolju dance pjesmu, kao i njen dance album. Turneju the Fame Ball Tour započela je u ožujku 2009. godine. Drugu turneju The Monster Ball Tour započela je u studenom 2009., a završit će tek u svibnju ove godine. Uskoro bi trebao izaći i treći album Born This Way. Fanovi diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, s nestrpljenjem iščekuju nove pjesme.

Ema Skopin, 5. d

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 10. 2. 2011.

« Svibanj 2024 »