PŠ Prepolno

IZLET 3. RAZREDA U KAZALIŠTE ŽAR PTICA I TEHNIČKI MUZEJ NIKOLA TESLA

Učenici trećih razreda naše škole svoju prvu izvanučioničku  nastavu ove školske godine proveli su u Kazalištu Žar ptica i Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu.

U Kazalištu Žar ptica pogledali su predstavu Šuma Striborova. *U  adaptaciji Šume Striborove sačuvala se posebnost jezika kod svih likova, a dodala doza suvremenosti u jezik Domaćih koji su  postali i pokretači čitave radnje. Naime, želja Domaćih da malo izvire iz šume Striborove vodi ih na put prateći Momka i Guju sve do bakine kuće, gdje odlučuju i ostati dok ne nađu načina da Baki pomognu.

Važnost Šume Striborove danas je i u pozitivnom i afirmativnom prikazu lika starice koja predstavlja dobre društvene vrijednosti poput života u zajednici i bezuvjetne majčinske ljubavi. Naspram nje je postavljena Guja koja simbolizira sebičnost, egocentričnost i, ono prepoznatljivo nama danas, namjeru da izolira Baku iz kuće, odnosno iz zajednice jer za Guju od Bake nema koristi. Ivana Brlić Mažuranić postavljajući Momka u središta tog sukoba, kao lika koji ne zna za koju stranu bi se opredijelio, priča univerzalnu i aktualnu priču o važnosti ljubavi bez koristi, ne samo kao majčinsku ljubav prema sinu, već i generacijski odnos mlađih prema starijima.

*izvor: https://zar-ptica.hr/repertoar/suma-striborova/

Izvanučioničku nastavu učenici su završili u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. Putovali su kroz prošlost kopnenim, vodenim i zračnim prometom. U tom odjelu sažeto je prikazan povijesni razvoj prometnih sredstava. U odjelu „Vatrogastvo” upoznali su se s načinima gašenja požara u različitim uvjetima i na različite načine. Model rudnika ugljena i metala u prirodnoj veličini smješten je u podzemnim prostorima Muzeja. Jama je duža od tristo metara i pruža vjeran i upečatljiv doživljaj pravoga rudnika.

Zanimljivost sadržaja i interaktivan odnos rezultirali su izvrsnoj učeničkoj evaluaciji sa željom za još mnogim takvim načinima učenja.

objavio: Ana Poldrugač   datum: 13. 10. 2023.

« Svibanj 2024 »