Vijesti iz knjižnice

IMAMO PRVAKA U PAMĆENJU ZNAČENJA RIJEČI!!!

Znate li tko je ove godine najbolji Pamtitelj riječi od 4. do 6. razreda? U Hrvatskoj? ANDREJ KUDELJAN iz 4.a!!!

Projekt Riječ dana ove školske godine provode 24 škole iz svih dijelova Hrvatske. Već svi to znaju, ali ako netko još uvijek ne zna, u školskoj se  knjižnici svaki dan bira riječ iz Rječnika hrvatskoga jezika, učenici po brojnosti dolazaka po tom „poslu“ ulaze u određene kategorije pa tako postoje Tragači, Sakupljači riječi i Čuvari riječi. Cijela ova igra motivacija je za sudjelovanje na Skupu pamtitelja riječi i osvajanje titule školskog pamtitelja riječi. Ciljevi koji se žele postići u projektu su poticanje usmenog i pismenog izraza, logičkog razmišljanja te čitalačkih vještina, usvajanje i memoriranje jezičnog hrvatskog blaga te pravilno korištenje istog te što bolje i češće služenje stručnom literaturom.

Kruna projekta je okupljanje školskih pamtitelja riječi na Velikom skupu pamtitelja riječi. Uobičajeni je naziv „natjecanje“, ali je pravi cilj zapravo poticanje svih da budu isti – najbolji!

Na Velikom skupu pamtitelja riječi, koji se održao 11. travnja u Velikoj dvorani Školske knjige, sudjelovalo je 14 škola. 10 učenika se natjecalo u kategoriji 4.-6. razreda i 7 u kategoriji 7. i 8. razreda.

Naši najbolji školski pamtitelji, Andrej Kudeljan i Lara Banovec, nisu imali lagan zadatak, konkurencija je bila opaka. Značenja riječi su ispitivale Julija Vejić, profesorica savjetnica hrvatskog jezika iz Osnovne škole Petar Zrinski, Zagreb i prof. Romana Fabijanov, uredništvo Školske knjige (razredna nastava).

Za učenike od 4. do 6. razreda autorica ovog natjecanja, idejna začetnica projekta Riječ dana, Ida Bogadi, pripremila je listu koja je obuhvaćala 33 riječi. Sve su one bile izabrane u školama kao Riječ dana, a pamtitelji riječi su imali mjesec dana kako bi ih još bolje upamtili za Veliki skup. Značenja su trebali naučiti za riječi: snošljiv, priopćiti, napovijedati, sušan, jarki, besprizoran, koničan, pasivizirati, boravak, oplaz, pjevač, rasizam, perivoj, legat, jačke, isposnik, eskadron, kliše, razvoj, okomak, krajolik, odaja, rabljen, osviješten, putić, onečistiti, konačno, strmoglavce, ocjenjivač, poplun, rasad, moca, boleština, osipanje.

Učenici 7. i 8. razreda su, u skladu sa svojim mogućnostima, morali upamtiti nešto više riječi – njih 44. Listi riječi za kategoriju učenika od 4.- 6. razreda pridodane su još i ove: konvencionalan, minijatura, odstajati, kompatibilnost, obnevidjeti, kvaliteta, kolobar, metabolizam, presedan, prepošt i stagnirati.

Nije tako jednostavno kao što se čini, u rječniku ima podosta stručnih objašnjenja uz svaku riječ, a čuli smo ih sve. Lara Banovec je bila odlična, a pobijedila je Karla Čmrlec iz Osnovne škole Donja Dubrava.

A Andrej? Andrej je bio među najmlađima. Andrej se uopće nije dao zbuniti i znao je sve što su ga pitali. Iako su u finalu, u „pripetavanju“ nakon prvog kruga odgovora, uz njega bile još 4 učenice koje su suvereno vladale značenjima riječi – ANDREJ KUDELJAN JE POBIJEDIO!!!  A ako mislite da biste i vi to mogli, probajte zapamtiti značenje riječi npr. perivoj (visokokultivirani zeleni prostor oblikovan čovjekovom kreativnošću i elementima prirode, uključuju vegetaciju, građevinske elemente (glavna i sporedne staze, odvodnja) i opremu (klupe, fontane, skulpture itd.) i eventualno jezero; park [Maksimirski perivoj].) I tako za još 32 riječi… Svaka čast!

Naša ekipa školskih pamtitelja riječi došla je u Zagreb pojačana još jednom pobjednicom – Emom Žilavec, čiji je rad pobijedio na natječaju za logo projekta Riječ dana. Ema je radosno i ponosno primila svoju zasluženu nagradu!

Iskrene čestitke svima, kapa do poda, dragi moji!

Maja Hunjadi Barišić

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 11. 4. 2018.