Vijesti iz knjižnice

KAKO I ZAŠTO "ZELINA ČITA" - osvrt

U godini koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila Godinom čitanja te u Mjesecu hrvatske knjige i školskih knjižnica, knjižnica Osnovne škole Dragutina Domjanića organizirala je u četvrtak, 28. listopada točno u 17.30, petominutno događanje "Zelina čita".

Ideja o akciji “Zelina čita” rodila se u mojoj glavi prije nekoliko godina. Prvi se put realizirala 2019. na Dan hrvatskih knjižnica, a želja je bila da na javni prostor izađu i čitaju korisnici zelinskih knjižnica: osnovnoškolske, srednjoškolske i gradske knjižnice, da se na taj način povežemo, pokažemo da volimo knjižnice i čitanje, da podržavamo knjižnice i da su nam one bitne. Akcija je bila uspješna, čitalo je oko 400 učenika uz svoje učitelje i profesore, ali je odaziv korisnika izvan školskog sustava bio malen. Stoga smo ove godine odlučili proširiti akciju.

Cilj ove akcije bio je uključiti što više ljudi, svih dobnih skupina, na razini cijele lokalne zajednice, u petominutno čitanje naglas, neovisno o tome što se oko njih događa. Usmeno, na roditeljskim sastancima i raznim vijećima, u razrednim grupama, preko društvenih mreža, elektroničkom poštom te javnim pozivom na Radio Zelini pozvali smo sve da nam se pridruže u čitanju: drage roditelje da dovedu i čitaju sa svojom najmanjom djecom (a i s onom starijom), školarce, srednjoškolce, studente, one koji su već jako odrasli, one malo starije, umirovljenike te prijatelje iz svih zelinskih institucija, škola, dječjih vrtića, udruga i društava! Zamolili smo ih da ponesu svoju knjigu i uživaju na gradskom trgu u petominutnom čitanju. Na taj način promovirali smo kulturu čitanja te tako pokazali koliko volimo čitanje te koliko su nam knjige i čitanje važni za sve uzraste i generacije, u cijeloj lokalnoj zajednici.

A zašto promovirati i poticati čitanje? Čitanje je prije svega užitak. Čitanje je za naš um ono što je tjelovježba za tijelo. Odmak od naših problema, od svakodnevice. Može nas zabaviti, nasmijati, razveseliti. Opušta, smanjuje razinu stresa, poboljšava fokus i koncentraciju, pamćenje i kognitivne sposobnosti u svim životnim razdobljima. Ublažava depresiju. Čitanjem postajete bistriji, britkiji i boljih mentalnih sposobnosti. Čitanjem putujete kroz prostor i vrijeme, stalno učite i doživljavate nešto novo, nešto drugačije. Čitanjem bogatite svoj rječnik, bolje se možete izraziti, postajete bolji govornik i samim time se bolje možete povezati s drugim ljudima, bolje ih razumjeti, postaje empatičniji. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju.

Budući da je čitanje “zarazno” i da se sklonost čitanju treba od malih nogu i primjerom razvijati, akcija “Zelina čita” je savršeno poslužila za to. “Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice.” (iz Nacionalne strategije poticanja čitanja)

Toga četvrtka, u 17.30 na zelinskom gradskom trgu, okupio se povelik broj zainteresiranih koji su podržali našu akciju. Od onih najmanjih do najstarijih. Atmosfera je bila opuštena i lijepa. Kad smo u 17.30 dali znak, zamrmorilo je, svaki se sudionik zadubio u svoju knjigu i počeo naglas čitati. Roditelji su čitali malim bebama i mlađoj djeci, bilo je mnoštvo školaraca, njihovih roditelja, srednjoškolaca, učitelja i profesora, nešto i studenata, umirovljenika, bilo je korisnika gradske knjižnice, a s ponosom možemo reći da su s nama čitali gradonačelnik i dogradonačelnica Svetog Ivana Zeline, gospodin Hrvoje Košćec i gospođa Mirjana Hranjec Banovec. Podržale su nas i ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Vesna Bičak-Dananić, ravnateljica Gradske knjižnice Valentina Strelar Dananić i mnogi drugi ... Svaki sudionik akcije bio nam je važan te smo mu poslije čitanja zahvalili straničnikom posebno napravljenim za ovu prigodu.

Dio naših učenika i učitelja koji su u to vrijeme imali nastavu, nalazio se na zelinskome trgu. U isto vrijeme, ispred škole, s radošću su sa svojim učiteljima čitali ostali učenici viših razreda naše škole. Užitak je bilo vidjeti sve njih s knjigama u ruci.

Posebno me razveselilo što su u velikom broju akciju “Zelina čita” čitanjem podržali i naši dragi kolege i učenici iz susjedne nam Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline i Područne škole Nespeš koji su u dogovoreno vrijeme čitali ispred svojih osnovnih škola te učenici i profesori zelinske Srednje škole Dragutina Stražimira.

A na krasnoj podršci smo posebno zahvalili i najmanjim rukometašicama Rukometnog kluba Zelina koje su za vrijeme treninga, oko 17.30, čitale sa svojom trenericom na rukometnom terenu.

Nisu svi mogli doći čitati na trg, ali su kod kuće podržali akciju "Zelina čita", poslali nam fotografije i time nam pokazali koliko vole čitati i koliko nam je čitanje bitno.

Uspjeli smo! Zelina je stvarno čitala! Povratne informacije sudionika su vrlo pozitivne, govore da im je bilo lijepo sudjelovati u akciji, da su doživjeli neko novo iskustvo čitanja i povezivanja, da bismo mogli tako češće...

Zaključujem da je cilj akcije ostvaren. Čitali smo i djelovali zajedno! Promicali smo čitanje kao osobitu društvenu vrijednost. Čitali smo da ne ostanemo bez riječi.

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 9. 11. 2021.

« Svibanj 2024 »