preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
e-Dnevnik
Geografija
Kakao i čokolada

U ovoj rubrici nalaze se materijali o kakaovcu, kakau i čokoladi. Po njima se može izraditi plan i program izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave ili projekta o kakaovcu, kakau i čokoladi. 

Materiajli su u Word dokumentu te ih možete preuzeti i s pomoću njih izraditi svoju knjigu, lapbook ili plakat. Ogledni primjer jedne knjige možete vidjeti na https://bit.ly/ogledni_primjer_knjige. Niže u rubrici su pojedinačni materijali, a cjelokupnan materijal možete preuzeti s poveznice https://bit.ly/KakaoCokolada. 

Svemir

Dragi učenici,

u ovom prilogu nalaze se prezentacije na temu svemira. Prezentacije sadržae animacije i zadatke pa je potrebno preuzeti prezentaciju na računalo kako bi vam radile animacije i zadatci. Prezentacije su velike, a imaju i puno slika i animacija te će vam možda trebati malo više vremena da ih preuzmete,

Uživajte u upoznavanju svemira.

Priloženi dokumenti:
SUNCE.pptx
SVEMIR.zip

Projekt: Voda u nama, voda oko nas, voda posvuda

          Tijekom ožujka i travnja učenici 5.a, b, c i d na satovima razrednika razgovarali su o vodi i izradili  plakate. Razgovori i plakati bili su uvod u istraživanje o racionalnoj potrošnji vode u našoj školi. Istraživanje su učenici proveli na nastavi geografije. Razrednice su, u dogovoru s učiteljicom geografije, odabrale temu koja im je bliska. Tako su učenici 5.a radili strip na temu kruženja vode u prirodi, kruženje vode su prikazali kao Priču koja nema kraj ili su na odabranim riječima vježbali padeže. Pogledajte neke njihove radove:

 

  

 

 Učenici 5. b bili su kreativni i nakon proučavanja važnosti čuvanja pitke vode izradili su znakove koje ćemo postaviti u WC uz svaku slavinu kako bi podsjetili učenike da zatvore vodu.

  

     

Učenici 5.c sa svojom razrednicom nacrtali su kruženje vode u prirodi i opisali ga na engleskom jeziku, a učenici 5.d računali su udjele slatke i slane vode i prikazivali brojčano i tablično rasprostranjenost vode na Zemlji. Pogledajte neke njihove radove:

  

 

        Na nastavi geografije učenici su trebali provesti mjerenja koliko vode se rasipa nepotrebno zato jer neki učenici ne zatvore slavinu iza sebe. Kako smo u tijeku projekta prešli na online nastavu, učenici su zadatak napravili kod kuće.

„Za pokus mi je trebala štoperica, posuda s ucrtanim mililitrima te voda iz mješalice“ (slavine) - piše u svom izvješću Laura iz 5.d.

„Pustila sam vodu da 30 sekundi sasvim lagano curi, onako kako sam vidjela u školi“ - nastavlja dalje Gabriela iz 5.d.

      

„Mama mi je dala bočicu na kojoj pišu mililitri, ja sam puštala vodu u sudoperu i mjerila vodu, dok je mama mjerila vrijeme“- piše Enea iz 5.c.

Pokus sam izvela bez problema, bilo je jako zanimljivo i poučno, kaže Eva iz 5.d, jednako kao i Marko iz 5.c, koji je kao i svi, mjerenje ponovio tri puta da bi dobio precizniji rezultat.

Andrej i Fran iz 5.a vide svaki tjedan da voda curi, i na temelju izračuna dobili su da u jednom satu iscuri između 1 i 2 litre vode samo iz jedne slavine.

  

Kada je Matej iz 5.a pomnožio dobiveni rezultat sa brojem mjeseci i brojem škola u Hrvatskoj „ostao je iznenađen količinom bespotrebno potrošene vode“, kaže da je „shvatio poruke o važnosti očuvanja resursa i o održivom razvoju za buduće generacije.“ Jedino što je na kraju ostalo nejasno je, tko je taj koji ostavlja vodu i ne zatvara slavinu? Ima li samo jedan rasipnik vode ili ih je više? Kada to samo radi, a da ga nikad nitko nije opazio? Možda je među nama, ali neće priznati? Zato se nadamo da će na njega, kao i na Mateja utjecati rezultati istraživanja i da će ubuduće pametno postupati s pitkom vodom, jer samo održiva potrošnja dovodi do održivog razvoja.

Povijest

U prvom prilogu ćete pronaći upute i savjete kako napraviti dobar plakat ili ppt prezentaciju.

Za sve koji svoje učenje žele upotpuniti,ovdje su prezentacije i filmići s nastave.

Geografsko-povijesna grupa

PRIČA O GRADU

Iako ih ima bezbroj, samo je jedna priča o Gradu.

Na svoj način, večer uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, ispričali su je učenici viših razreda naše škole.

Ponovili smo da naučimo i ne zaboravimo, ali s čvrstim i jasnim pozitivnim pogledom u budućnost, u kojoj ne želimo takve strahote i patnju.


Svaki se naš razred, i matične i područnih škola, na svoj način prisjetio vukovarske tragedije i žrtve.

O Vukovaru su učenici osmih razreda razmišljali i razgovarali i puno prije 18. studenoga. Name, učiteljice povijesti Mira Milek i Marija Ujlaki dogovorile su suradnju s vukovarskom Osnovnom školom Dragutina Tadijanovića i njihovom učiteljicom povijesti Katarinom Vukanović. Učenici su se međusobno dopisivali, a tema je bila Moja ulica - moj grad. Saznali su tako puno jedni o drugima, a nadaju se i upoznavanju kad naši osmaši uskoro dođu u Vukovar. Njihova pisma izložena su na plakatima na ulazu u našu školu, zajedno s fotografijama Vukovara - kako je izgledao nakon razaranja grada i kako izgleda danas. Učenici su međusobno poslali i video poruke. Od srca zahvaljujemo na suradnji mladim Vukovarcima i njihovoj učiteljici!

 

 

Viši su razredi nazočili priredbi koju smo nazvali Priča o gradu. Započeli smo prisjećanjem na tu tužnu i ružnu 1991. godinu, a kroz povijesno-političke događaje  uz prezentacije vodile su nas Lucija Škrlec, Lucija Dekanić, Anamarija Dužaić, Timea Subošić i Ana-Marija Ptiček. Mihael Zorman i Matej Špehar glazbeno su upotpunili ovaj događaj. 

 

Kristina Bunčić, rođena Vukovarka, ispričala je svoju obiteljsku priču o Vukovaru i Dunavu.

 

Da učenici stvarno shvaćaju u čemu je tragedija i veličina Vukovara, pokazali su čitajući svoje pjesme i sastavke: Tea Andričić, Dominik Legin, Luka Šabić, Lea Lanović, Lea Kralj i Ana Sever (učiteljice Marina Sever i Dubravka Antunica Jelinčić).

 

 

"Priču o gradu" Siniše Glavaševića krasnoslovile su Ema Žilavec, Vida Šimunović, Martina Vrščak, Lara Banovec, Barbara Sigurin i Petra Pavliček.

 

A Vjeronaučna dramska grupa (njih dvanaestero) izvela je igrokaz "Zagrli me, Dunave" (tekst Lovorka Galić, kostimi asistentica Sanja Pucak i voditeljica grupe Marta Houška).

 

 

 

U igrokazu je sveti Bono ozdravio i obnovio sve. Neka tako bude. Vukovar u heart!

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 19. 11. 2017.

CIJENA PROGRAMA PRODUŽENOG BORAVKA

za šk. god. 2024./2025.

 




SATNICA MATIČNE ŠKOLE I PŠ PREPOLNO ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./2025.



Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 12. 2012.

Ukupno: 1335415
Ovaj mjesec: 5341
Danas: 29




preskoči na navigaciju